Dejiny obuvníctva a dámske topánky

topánky

Sandále tzv. gladiátorky

Prvé topánky

Kedysi boli topánky určené a vyrábané len pre vyvolených. Bol to luxusný doplnok, ktorý si mohlo dovoliť len panstvo. Pôvod topánok sa datuje do starovekého Egypta a Grécka.  V tom čase sa nosili predovšetkým sandále, ktoré sa omotávali a priväzovali k lýtku. Podľa vzhľadu niektorých sandálov sa dalo rozoznať do akej spoločenskej triedy ich vlastník patrí.  Najskôr mala obuv predovšetkým ochrannú funkciu, neskôr sa ľudia začali zaujímať o to, ako obuv vyzerá.

Vedeli ste, že…

Prvé topánky sa vyrábali rovnaké pre obe nohy. Až nosením sa prispôsobili chodidlám a rozdelili sa na pravú a ľavú. Jedny z prvých modelov uzavretej obuvi boli také, ktoré mali veľmi dlhú a špicatú špičku. Takýto druh obuvi nosil ako prvý anglický kráľ Henrich II., ktorý tak skrýval svoje dlhé chodidlá. V stredovekej Európe tieto špičky jemne ohýbali nahor. Vyššia spoločenská trieda mala na týchto zahnutých špičkách dokonca malý zvonček. Francúzsky kráľ Filip IV. vydal príkaz, aby takúto obuv nosili len šľachtici. „Špicáky“ z kovu sa dokonca vyrábali pre vojakov ako súčasť brnenia. V období renesancie sa mierne menil štýl topánok, zato radikálne sa menili materiály. Topánky sa vyrábali najmä z kože, zamatu, hodvábu alebo dokonca aj z vlny. Začali sa používať farby. Až v 15. storočí sa nepohodlná dlhá a špicatá špička prestala nosiť. Modely topánok boli zrazu kratšie a širšie.  K tejto zmene došlo najmä z hľadiska pohodlnosti.

dámske topánky

Topánky – kedysi výsada bohatých, dnes nevyhnutnosť

Obľúbené dámske topánky a 3 cm podpätky sa začali nosiť v druhej polovici 16. storočia a nosili ich ako ženy, tak aj muži. Mužské topánky boli rovnako zdobené a farebné ako dámske. Čím „väčší“ panovník, tým vyzdobenejšia obuv. Topánky boli šité na mieru a niektoré modely pre pánov boli vyrobené aj na vyšších podpätkoch, najmä pre pánov nižšieho vzrastu. Obuvnícke remeslo bolo veľmi žiadané a nevyhnutné pre celkový rozvoj. Začiatkom 20. storočia vznikli nové veľké továrne na výrobu obuvi, kde väčšinu práce a topánku zhotoví samotný stroj. Staré obuvnícke remeslo týmto pomaly zaniká na celom svete. Veľký výber topánok nájdete na stránke www.milujem-topanky.sk

Komentovať