Farba na drevo – prečo by ste ju mali pravidelne aplikovať?

Mnohými obľúbené drevo a rôzne drevené výrobky sú z prírodného porézneho materiálu, ktorý neustále reaguje na vonkajšie poveternostné zmeny. Nasáva vlhkosť, potom na slniečku rýchlo preschne, na povrchu dreva sa objavujú drobné aj väčšie praskliny. Vhodne zvolená farba na drevo je takmer každoročnou nutnosťou pre voľne stojaci záhradný drevený nábytok. Drevené prvky vyžadujú nielen antifungálny účinný prostriedok, ale aj dobrú základnú farbu a vrchný náter, zvyčajne nanášaný v dvoch vrstvách.

farba na drevo

Farba na drevo by sa mala nanášať dvojvrstvovo.

Kedy a ako natierať drevené prvky v exteriéri?

Dlhšiu životnosť drevených výrobkov v našej záhrade či záhradnej terase podporujú pravidelné povlaky farieb nanášané v niekoľkých vrstvách. Drevo a výrobky z neho je vonku vystavené dažďu, snehu, mrazu, vetru alebo slnečnému žiareniu, ktoré ho môžu ľahko poškodiť. Z tohto dôvodu je potrebné okamžite namaľovať nové drevené časti záhradného náradia. Niektoré drevené výrobky už majú od výrobcu ochranný povlak, čo je samozrejme výhodou, ako aj odporúčania, aká farba na drevo a jej nanášanie je pre ich produkt tou najvhodnejšou voľbou.

farba na drevo

Farba na drevo je dobrý spôsob ako renovovať nábytok.

Farba na drevo s lazúrou

Namiesto tradičných lakov odporúčajú odborníci použiť na náter drevených plotov, záhradných stavieb, nábytku, dverí, okenných rámov a ďalších drevených plôch lazúrovacie farby. Tieto moderné farby sú priedušné, pružné a prispôsobiteľné prirodzeným pohybom dreva a trvajú dlhšie.

Tenkovrstvá lazúra je praktické riešenie

Výhodou penetračnej tenkovrstvovej farby na drevo je jej ľahká renovácia. Vyčistený drevený povrch je len potrebné prekontrolovať a pretrieť. Pozorne nanášať vrstvu farby treba tak, aby zostala na povrchu, nepretekala a nevytvárala drobné kvapôčky. Ak používate olejovú lazúru, potrebujete aplikovať len jednu vrstvu, pretože lazúra obsahuje nadpriemerné množstvo sušiny. V prípade iného typu lazúry opakujte postup v ďalších vrstvách podľa pokynov výrobcu. Zvážte tiež čas potrebný na sušenie jednotlivých vrstiev. Vonkajší drevený nábytok by mal byť navrhnutý tak, aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti v jeho vnútri a aby sa nevytvárali miesta, kam sa ťažko dostáva vzduch.

Komentovať