Iónske ostrovy sú blízko pobrežia Grécka

Iónske ostrovy sú zoskupením niekoľkých väčších a menších gréckych ostrovov neďaleko západného pobrežia strednej časti Grécka. Ich celková rozloha dosahuje 2 200 km2.  Medzi tie najväčšie patrí ostrov Zakynthos, Ithaca, Korfu (Kerkyra), Kefalonia, Lefkada, Paxi a Kythira. Iónske ostrovy boli obývané od čias paleolitu, prešli mnohými inváziami rôznych národov. Súostrovie bolo od staroveku súčasťou gréckeho kultúrneho vplyvu. Dejiny ostrovov sú skutočne pestré. Boli tu Rimania, Byzantínci, Normáni  aj Benátčania. Dostali sa pod vplyv francúzsky, ruský aj britský. V roku 1815 bol ustanovený protektorát Spojený štát siedmich Iónskych ostrovov. V roku 1864 ostrovy prešli pod zvrchovanosť Grécka. Navštíviť Grécko sa skrátka oplatí.

Grécko

Grécko sa pýši Iónskymi ostrovmi.

Za vznik vďačia aj zemetraseniam

Mierne podnebie, hlboké a chladnejšie morské vody. Horské oblasti plné bujnej vegetácie. Všade naokolo prejavy kultúrneho dedičstva a spontánni miestni ľudia. Iónske ostrovy sú ideálnym miestom pre dovolenku, rovnako ako odpočinok a relaxáciu. Charakter Iónskych ostrovov je dokonale skombinovaný s bezchybnou infraštruktúrou cestovného ruchu. Vynikajúcimi hotelovými službami, reštauráciami a potápačskými centrami. Pestrosť vodných športov, kultúrne podujatia, množstvom historických pamiatok a múzeí. To všetko stojí za návštevu počas dovolenky. Kedysi boli geologicky Iónske ostrovy súčasťou stredného Grécka. Odtrhli sa potom, čo sa  terén potopil kvôli seizmickej aktivite pozdĺž veľkej pobrežnej línie Iónskeho mora. To sa prejavilo  nielen na členitosti brehov mora, ale aj na kráse a jedinečnosti miestnych pláží. Vysoké ostrovy sú súčasťou pohoria Pindos prechádzajúcim stredným Gréckom. Geologická história zodpovedá aj za veľkú hĺbku vôd v oblasti, ktorá s maximom 4 406 m  je najväčšia v Stredozemnom mori.

grécko

Grécko a Iónske ostrovy predstavujú dokonalé spojenie.

Hory stredného Grécka

Iónske ostrovy majú mierne, príjemné podnebie, vďaka čomu sú ideálnym miestom pre dovolenku alebo aj dlhší pobyt. V zime zastavujú hory stredného Grécka studené severné vetry, aby sa dostali na ostrovy. Zatiaľ čo v lete je horúčava temperovaná tzv. meltémiou, mäkkými, severozápadnými vetrami a morským vetrom. Vďaka vzdušným prúdom prevládajúcimi na Iónskych ostrovoch sa mnohé z ostrovných pláží vyvinuli v medzinárodne uznávané windsurfingové centrá.

Komentovať