Jamajka – ľudia, zvyky, náboženstvo

V mnohých turistických sprievodcoch sa zvykne uvádzať, že podľa  Guinnessovej knihy rekordov má Jamajka najväčšiu koncentráciu kostolov na meter štvorcový. Sú tu zastúpené takmer všetky hlavné svetové náboženstvá. Najrozšírenejšou vierou na Jamajke je však určite kresťanstvo. Miestni ľudia sú k nemu vedení od útleho detstva, keď začínajú navštevovať náboženské školy a Biblia je každodennou súčasťou ich učenia.

jamajka

Príroda na Jamajke je kúzelná

Jamajka je kolískou raggae

Jamajka je synonymom pre rastafariánstvo. Je to miestna osobitná viera, ktorá je úzko spätá s reggae. Nie je primárne spojená s fajčením marihuany, ako sa mylne domnievajú mnohí Európania. Jej vyznávači sú známi najmä špeciálnym strihom – dlhými pletenými pásikmi vrkôčikov tzv. dreadlocks a špecifickým oblečením v červeno-žlto-zelenej farbe. Rastafarianizmus v 70-tych rokoch bol známy hlavne vďaka reggae spevákovi Bob Marleymu a stal sa kultom na prakticky všetkých karibských ostrovoch.

Aj Jamajku objavil Kolumbus

Jamajka bola koncom 15. storočia objavená Krištofom Kolumbom, potom kolonizovaná španielskymi vojskami a od 17. storočia bola kolóniou Britskej koruny a časťou Západoindickej federácie. Pôvodní indiánski obyvatelia Karibiku úplne vymizli pred rokom 1560 v dôsledku neľudskej práce a európskych chorôb. Postupne ich nahrádzali otroci z Afriky. Od polovice 20. storočia sa Jamajka môže pochváliť čiastočnou autonómiou, cestovný ruch sa rozvíja a životná úroveň obyvateľstva sa neustále zvyšuje.

jamajka

Falmouth, Jamaica

Na Jamajke je vidieť pestrosť rás

Na karibskom ostrove je vidieť predovšetkým čiernu pleť potomkov bývalých otrokov. Bielymi obyvateľmi Jamajky sú najmä prisťahovalci z Európy, najmä zo Spojeného kráľovstva. Návštevníci sa tu počas dovolenky stretávajú s  rôznymi miešancami – ľuďmi s čokoládovou kožou a zelenými očami, ale aj s blond vlasmi a tmavou kožou. Jednou z najväčších menšín na ostrove sú aj Indovia  a  sú to predovšetkým hinduisti zo severnej Indie. Okrem toho tu existujú menšie komunity Sýrčanov, Číňanov a pomerne veľká komunita, Židov, ktorí sem prichádzali hlavne v 16. storočí z Portugalska a Španielska.

Komentovať