NPK hnojivo na paradajky s prídavkom prírodného zeolitu

Hnojivo na paradajky

Sladké a šťavnaté paradajky milujeme takmer všetci

Paradajky sú obľúbeným druhom zeleniny, ktorá je navyše aj veľmi zdravá. Doma vypestované paradajky sa však s tými čo kupujeme v supermarketoch nedajú porovnať. Rozdiel vidno na farbe, vôni. Hlavnou výhodou domácich paradajok je, že vieme aké hnojivo na paradajky sme pri pestovaní použili a ako boli rastliny ošetrované.

Začíname s výsadbou

Paradajky sa vysádzajú v druhej polovici mája. Sadíme buď semiačka, alebo priesady. Od toho závisí, kedy nám paradajky narastú a ako skoro ich môžeme jesť. Ak chceme mať paradajky zo záhrady čím skôr, je dobré vypestovať si najskôr priesady. V tom prípade môžeme so sadením začať už v marci. Semiačka si môžeme nasadiť do kelímkov od jogurtu a umiestniť na okno, kde je počas dňa dostatok svetla. Takto pripravené priesady v máji môžeme presadiť do záhrady.

Hnojivo na paradajky s klinoptilolitom

Hnojivo na paradajky

Hnojivo na paradajky so zeolitom zabezpečí regulovaný prísun živín

Predtým než začneme so sadením, je potrebné dobre si pripraviť pôdu. Dobrá pôda musí obsahovať dostatok živín, ktoré sú pre život rastlín nevyhnutné. Nimi sú hlavne dusík, fosfor a draslík. Preto, ak má pôda týchto živín nedostatok, je potrebné ich doplniť vo forme hnojiva.

Za posledné roky sa dostáva do povedomia hnojivo na paradajky, ktoré okrem NPK obsahuje minerál klinoptilolit, patriaci medzi zeolity. Klinoptilolit je výborný sorbent, ktorý do seba absorbuje živiny z hnojiva. Tie sa potom postupne uvoľňujú podľa potreby rastlín. Pri hnojení býva problém s prehnojením pôdy. Napríklad, ak pôda obsahuje príliš veľa dusíka, rastlina bude mať veľa listov, ale málo plodov. Ak však použijete hnojivo na paradajky s klinoptilolitom, rastliny budú mať vyvážený prísun živín.

Základy, ktorých sa pri pestovaní držíme

Hnojivo na paradajky

K starostlivosti o rastliny ale nepatrí iba hnojivo

Takže predtým než začneme s výsadbou paradajok, do pôdy najskôr zapracujeme hnojivo. Aby mali rastliny dostatok miesta, sadíme ich vo vzdialenosti 30-40 cm od seba. Paradajky potrebujú teplo a vlahu. Zo začiatku to s vlahou ale veľmi nepreháňame.

Ak chceme mať veľké plody, zo začiatku nenechávame rastlinu veľmi rozkošatiť. Prebytočné výhonky olamujeme. Aby mali paradajky dobrú stabilitu, podopierame ich kolíkmi. Dbáme na to, aby sa plody nedotýkali zeme. Keď polievame rastliny, dávame pozor, aby sa voda nedostala na listy. A aby sme vlahu udržali čo najdlhšie, paradajky môžeme obložiť napríklad senom. Nech sa vám darí.

Komentovať