Probiotiká pre vaše dieťa – áno alebo nie?

probiotiká

Sú probiotiká vhodné pre deti?

Probiotiká sú živé kultúry baktérií Lactobacillus, Biffidobacterium alebo Streptotoccus thermophillus. Tieto mikroorganizmy sa zvyknú usádzať v črevnej mikroflóre a tak napomáhať rôznym procesom spojeným s trávením. Sú dostupné vo forme doplnkov stravy – kvapky, kapsle alebo dávkovací prášok. Vyskytujú sa však aj prirodzene v acidofilnom mlieku, kefíre a jogurtoch.

Aké máte možnosti?

Na trhu je veľmi veľké množstvo potravín aj doplnkových produktov označovaných ako probiotiká. Nie všetky sú však kvalitné. Štúdie českého zdravotného ústavu ukázali, že mnohé výživové doplnky, dostupné na našich trhoch, neobsahovali také množstvo probiotických kultúr ako tvrdilo balenie. Navyše obsiahnuté baktérie neboli pripravené na to, aby prežili cestu tráviacim traktom a v kyslom prostredí žalúdka sa osídlili v takom množstve, ktoré by ovplyvnilo črevnú flóru.

Neškodia ale pomáhajú len niekedy

Rozsiahle štúdie preukázali, že pri snahe o prevenciu hnačiek probiotiká pomáhajú. Naopak pri pôsobení na syndróm dráždivého čreva alebo zápchu sa účinky nelíšili u detí, ktorým boli podávané probiotiká a u detí, ktorým bolo podávané placebo. Odborníci sa však zhodujú, že účinok probiotík je dočasný. Nachádzajú sa v tráviacom trakte, pokiaľ sú dieťaťu podávané doplnky alebo keď konzumuje probiotické jogurty. Po skončení podávania sa však vyplavia z tela a prostredie sa vráti do prirodzeného stavu.

Aké skúsenosti majú maminy?

Medzi mamičkovskou verejnosťou sa vedú živé diskusie, ktoré probiotiká a na aký problém použiť. Na portáli Modrý Koník pri problémoch s hnačkou odporúčajú Probiotika Enterina. Tieto majú v sebe aj výťažky z čučoriedok a môžu ich užívať deti od jedného roka. Na zbavenie sa ekzému u detí od pol roka radia Infants Dophilus, ktorý priaznivo pôsobí aj na trávenie. Ďalej všeobecne odporúčajú kvapky Bio Gaja alebo Nutrolin B.

probiotiká

Viac info o problematike s názvom „probiotiká“ nájdete na stránke MODRÝ KONÍK

Spoločne však mamičky konštatujú, že užívanie probiotík je individuálne. Čo pomôže jednému dieťatku, nemusí druhému. Efekt sa ale dostaví až po dlhodobom užívaní, takže neodporúčajú meniť probiotiká každý mesiac, lebo efekt ešte nie je želaný. Pri výbere vám asi bude vedieť najlepšie poradiť váš pediater alebo gastrológ.

Probiotiká sa zvyknú užívať aj v kombinácií s antibiotikami, aby chránili tráviaci trakt a podporovali liečbu. V dávkovaní však musí byť medzi nimi rozdiel minimálne dvoch hodín.

Komentovať